Breadcrumb navigation

Local boards sworn in for new term

Published: 4 November 2016

Singing, music, cultural pride and prayer were all part of the colour at ceremonies swearing in Auckland Council’s 149 local board members over the past two weeks.

As well as elected members being sworn in to office, these events were a chance for supporters and family to celebrate their loved one’s achievement.

The 21 board also appointed chairs and deputy chairs for the next three years, with several new faces taking the helm.  They also set the dates for their first business meetings.  

ALBERT-EDEN
Chair:
Peter Haynes               Deputy: Glenda Fryer

DEVONPORT–TAKAPUNA
Chair:
Grant Gillon                 Deputy: George Wood
They then swap roles after 18 months

GREAT BARRIER                           
Chair:
Izzy Fordham              Deputy: Luke Coles

FRANKLIN                            
Chair:
Angela Fulljames          Deputy: Andy Baker

HENDERSON- MASSEY                 
Chair:  
Shane Henderson       Deputy: Peter Chan

HIBISCUS AND BAYS                    
Chair:
Julia Parfitt                  Deputy: Janet Fitzgerald      

HOWICK                                           
Chair:  David Collings             Deputy: Katrina Bungard

KAIPĀTIKI
Chair:
Danielle Grant             Deputy: John Gillon  
They then swap roles after 18 months    

MĀNGERE-ŌTĀHUHU                   
Chair:
Lemauga Lydia Sosene  Deputy: Walter Togiamua

MANUREWA                        
Chair:
Angela Dalton             Deputy: Rangi McLean

MAUNGAKIEKIE-TĀMAKI             
Chair: Josephine Bartley - until 22 April 2018, to be replaced by Chris Makoare on 23 April 2018.
Deputy: Don Allan - until 29 October 2017. Debbie Burrows - 30 October 2017 to 28 October 2018.  Bernie Driver – 29 October 2018 until end of the term.

ŌRĀKEI                                            
Chair:
Colin Davis                 Deputy: Kit Parkinson
After 18 months Kit Parkinson will Chair with Carmel Claridge Deputy Chair

ŌTARA-PAPATOETOE                  
Chair:
Lotu Fuli                      Deputy: Ross Robertson

PAPAKURA                          
Chair: Brent Catchpole          Deputy: Felicity Auva’a

PUKETĀPAPA
Chair: Harry Doig                  Deputy: Julie Fairey

RODNEY                 
Chair:  Beth Houlbrook          Deputy:  Phelan Pirrie

UPPER HARBOUR              
Chair: Lisa Whyte                 Deputy: Margaret Miles                                            
They then swap roles after 18 months                             

WAITEMATĀ
Chair: Pippa Coom                Deputy: Shale Chambers

WAITĀKERE RANGES
Chair:  Greg Presland            Deputy:  Saffron Toms

WAIHEKE
Chair:
Paul Walden                Deputy: Cath Handley
They then swap roles for next 18 months     

WHAU                                   
Chair:  Tracy Mulholland       Deputy: Susan Zhu



Related

Mayor Phil Goff's inaugural speech

Phil Goff spoke to Aucklanders during the inaugural meeting of the 2016-2019 governing body.

Waitematā Local Board judicial recount result

Vernon Tava confirmed as Waitematā Local board member.

NZIHL Showdown Series – Cross Auckland Rivalry Ice Hockey

Watch two cross-Auckland rivals battle it out in the fiercest ice hockey series you’ll see in 2020.

Auckland Council governing body inauguration

The inaugural meeting of Auckland Council’s governing body is available to view.